Stropné chladenie

Zemská klíma sa citeľne mení. Nárast teplôt za posledné roky je enormný a posledné roky patria k najteplejším rokom vôbec, čoho dôkazom sú okrem iného aj preplatky za vykurovanie našich bytov a domov. Zimy často nie sú také chladné, prípadne sa okamžite z chladnej zimy ocitneme v letných horúčavách alebo naopak, bez príjemnej jari či jesene. Teploty počas letných mesiacov však atakujú rekordné zápisy. Témou sa teda nestáva vykurovanie budov, ale naopak jej chladenie. To sa podobne ako v automobiloch stane nevyhnutnou súčasťou vybavenia rodinných domov, bytov alebo administratívnych priestorov.

Prirodzené

Chladenie klimatizáciou, ako sme boli doteraz zvyknutí, nie je optimálnym riešením. Najmä vtedy, ak na vás studený vzduch z klimatizácie fúka cestou do práce, v nej a tiež po návrate domov. Výsledkom sú nepríjemné prechladnutia, stuhnutý krk,seknuté kríže alebo aj alergické reakcie.
Stropné chladenie je nekompromisne komfortným riešením chladenia Vašej nehnuteľnosti. Zároveň nevíri prach a nie je potrebné ho čistiť od baktérií ako v prípade klimatizácie. Stropné chladenie tým pádom šetrí peniaze za každoročný servis ktorý je pri klimatizácii nutný a v neposlednom rade aj častá výmena filtrov.Na rozdiel od nej využíva stropné chladenie systém sálania, ktorý je neporovnateľne prirodzenejší a príjemnejší než prúdenie vzduchu. Je to pocit, ako keď v horúcom letnom dni vstúpite do chladivej katedrály. Princíp spočíva vo veľkoplošnom chladení stropom pomocou chladiacej vody cirkulujúcej v zabudovaných rúrkach. Teplota stropu sa pohybuje medzi 15 – 19 °C. Toto jemné veľkoplošné chladenie prináša ideálny tepelný komfort, pretože ochladzovanie sálaním je pre človeka najprirodzenejšie. Pocit jemného chladu bez prievanu je jedinečný a veľmi príjemný.

Jednoduché

Princíp chladenia sa dá jednoducho popísať ako obrátené podlahové kúrenie. Obrátená v zmysle topológie aj funkcie. Podlahové kúrenie vykuruje miestnosť ohrievaným médiom, vodou, ktorá cirkuluje v rúrkach v podlahe. Ak systém obrátime, prenesieme z podlahy na strop a znížime teplotu vody, nekúrime, ale naopak chladíme. Stropné chladenie odvádza teplo prostredníctvom chladiacej vody z priestoru. Máme síce pocit sálania chladného vzduchu, fyzikálne sa ale postupne ochladzuje strop. Od neho steny, podlaha, ľudia a zvieratá a predmety. Vzduch sa ochladzuje až neskôr od stropu, stien, predmetov a živých organizmov v interiéri.

Výhody stropného chladenia

Pokrokový systém chladenia má tichý chod a je úplne neviditeľný. Steny tak opäť môžu patriť obrazom a balkóny muškátom.

Vysoké teploty chladiacej vody umožňujú použitie aj OZE. Vyrobiť teplejšiu chladiacu vodu je navyše lacnejšie a efektívnejšie.

Oproti klimatizácii využíva systém sálania, ktorý je neporovnateľne prirodzenejší a príjemnejší než prúdenie vzduchu. Zároveň nevíri prach a nie je potrebné ho čistiť od baktérií ako v prípade klimatizácie. Nevyhnutným komponentom plošného chladenia je regulácia, ktorá popri zabezpečení komfortu zamedzí neželanému oroseniu, a tak znehodnoteniu chladených plôch a stavebných konštrukcií.

Systém stropného chladenia si nevyžaduje údržbu, montáž je rýchla a pre našich certifikovaných realizátorov jednoduchá.

Rozlúčte sa s prechladnutím a seknutými krížmi. Stropné chladenie nevíri prach a nie je potrebné ho čistiť od baktérií ako klimatizáciu.

Okrem vynikajúcich funkčných vlastností má stropné chladenie aj ďalšiu veľkú výhodu. Jeho inštalácia nezmení dizajn interiéru, dizajnérske návrhy už tak nebudú musieť myslieť na klimatizačné jednotky v každej miestnosti. Typy stropného chladenia

Sadrokartón – Montáž pri suchej pokládke

Tento spôsob je zo všetkých najdrahší, má ale vyššiu flexibilitu. Systém montovaný na sucho má rýchlejší chladiaci nábeh ako mokré systémy. Využíva sa všade tam, kde sa nemôže stropné chladenie montovať namokro. Teda v drevených a ľahkých, montovaných stavbách a podkrovných stropných konštrukciách. Používa sa aj pri rekonštrukciách bytov a domov. Rúrky chladenia sú zabudované do prefabrikovaných sadrokartónových platní. Maximálny výkon systému zabezpečuje veľmi hustý rozostup rúrok, len 4,5 cm. Trvácne platne vystužené spevňujúcimi vláknami majú štandardnú hrúbku 3 alebo 1,5 cm. Na inštaláciu platní na raster z dreva či ocele slúžia predvŕtané diery pre skrutky, ako prevencia pred poškodením rúrok.

Montáž pod omietkou

Montáž chladiacich rúrok pod omietku je klasickým príkladom mokrého spôsobu inštalácie. Zo všetkých dostupných montážnych spôsobov je najvyužívanejší, používa sa aj pri rekonštrukciách. Chladiaci systém je nainštalovaný na masívny alebo inak únosný strop pod omietku. Rúrky sú postupne upevňované do líšt v rozostupoch 5 až 15 centimetrov. Čím hustejšie, tým je zabezpečený vyšší výkon chladenia. Nainštalované chladiace registre musia prejsť tlakovou skúškou. Až po nej je možné rošt pokryť omietkou hrubou 23 mm. Omietka musí byť namiešaná aj nanášaná postupom odporučeným výrobcom, podľa technického katalógu. Všeobecne sa používajú dva typy omietok v jednej alebo dvoch vrstvách s výstužným sitom.

Systém temperovaného betónového jadra

Tento spôsob montáže je zo všetkých finančne najmenej náročný, využiteľný je ale len v novostavbách. Chladiaci systém sa totiž inštaluje už vo fáze hrubej stavby, pri tvorbe stropnej konštrukcie. Preto je technicky nepoužiteľný pri rekonštrukciách bytov či domov. „Integračný“ spôsob inštalácie uplatníme vo fáze betónovania stropnej konštrukcie. Rošt sa po zaliatí betónom stane integrálnou súčasťou monolitu stropu. Tento najnovší spôsob inštalácie považujeme za „veľkoplošný“. Systém temperovaného betónového jadra BKT stojí na akumulačných vlastnostiach stavebných konštrukcií. Využíva schopnosť veľkých betónových dielcov uchovávať teplo či chlad. Betónová masa budovy je využívaná ako zásobáreň tepla alebo chladu, takmer bez obmedzení. Schopnosť systému dlhodobo udržať chladenie na relatívne nízkych teplotách je podstatou jeho prevádzkovej úspornosti. Ďalšou prednosťou je vysoká flexibilita výkonu.

Kontakt

Kontaktné údaje

Duboma s.r.o.

Matice Slovenskej 15

082 21 Veľký Šariš

INFORMÁCIE A CENOVÉ PONUKY

+421 905 740 070

Sociálne siete

Fakturačné údaje

Duboma s.r.o.

IČO: 53138767

DIČ: 2121280579

IČ DPH: SK2121280579

Bankové spojenie

IBAN: SK18 1111 0000 0014 7491 6023

SWIFT: UNCRSKBX

Máte záujem o Naše služby?

Zavolajte nám na +421 905 740 070 alebo vypíšte formulár nižšie

Možnosť nahratia dokumentov (plánov, spotreby elektriny)